Clubs


CSE Association - Ms. K. MALATHI (Overall Incharge)

Sl.No Name of Clubs Volunteers Class Faculty Incharge
1 APP Development MARADA SANGHAMITRA ECE (2015-19) Ms. S. NIVEDHA
2 Web Development ABHIJEET PRATAP SINGH CSE (2015-19) Mr. SAMIR SHESHANK
3 Game Development FAHAD ISRAR ECE (2017-21) Ms. G. ABINAYA
4 Competitive Coding ABHISHEK KUMAR CSE (2015-19) Ms. G. ABINAYA
5 Ethical Hacking P.JOSHNA ECE (2015-19) Ms. K. MALATHI

App Devs Club


Club which learn, build and develop apps together.


Web Devs Club


Not spiders, but the best web developers are found here.


Game Devs Club


The best part, you can play games here too.
Go! Go! Go!, Cover Me!, Fire in the Hole! are a few common words.


Competitive Coding Club


Competitive coding is a game.
You practice and get better everyday.


ECE Association - Ms. M. Anitha (Overall Incharge)

Sl.No Name of Clubs Volunteers Class Faculty Incharge
1 Robotics VIKAS JAISWAL ECE (2015-19) Mr. R. PARAMESHWARAN & Mrs. G. JANSI RANI
2 IoT P.JAYA KRISHNA ECE (2015-19) Mrs. K. AKILANDESWARI
3 Circuit Design APPARI SAI VENKATESH ECE (2015-17) Mrs. K. AKILANDESWARI & Ms. S. RAMYA

Robotix Club


Building robots is a daily task for them.


Electronix Club


Yeah, these people play with current and signals!


IoT Club


You see that chair, soon it will be connected to the internet!


Sports Association – Mr. A. M. SIVAKRISHNA & Mrs. G. JANSI RANI (Overall Incharge)

The most popular club, offereing all available sports.

Sl.No Name of Game Volunteers Class Faculty Incharge
1 Volley Ball TALLURI SANDEEP CSE (2015-19) Mr. R. PARAMESHWARAN & Mrs. G. JANSI RANI
2 Cricket PREM SAI MAHANTI ECE (2015-19) Mr. SAMIR SHESHANK
3 Badminton G TEJESH CSE (2015-19) Ms. S. RAMYA
4 Chess KOMMI PAVAN TEJA ECE (2015-19) Mrs. K. AKILANDESWARI & Mr. SAMIR SHESHANK
5 Foot Ball RISHI PURI CSE (2015-19) Mr. SAMIR SHESHANK
6 Basket Ball NAVEEN KUMAR RATHORE CSE (2015-19) Mrs. R. YAMINI
7 Throw Ball JUTHUGA SAI SREE CSE (2016-20) Mrs. G. JANSI RANI
8 Kabhadi KANIKELLA SAI KALYAN ECE (2015-19) Mr. A. M. SIVAKRISHNA
9 Table Tennis SHAILESH KUMAR ECE (2015-19) Mrs. G. JANSI RANI
10 Carom Board NENAVATH MAHESH BABU CSE (2015-19) Ms. S. RAMYA
11 Kho-Kho GUJJU SAI MADHAVI CSE (2015-19) Ms. K. MALATHI
12 Boxing YOGENDRA SAMRIYA CSE (2015-19) Mr. A. M. SIVAKRISHNA
13 Individual Events PEDDADA AUSTIN KUMAR CSE (2015-19) Ms. M. ANITHA

Cultural Association - Mr. R. PARAMESHWARAN, Ms. L. PRIYA & Ms. G. ABINAYA (Overall Incharge)

Sl.No Name of Clubs Volunteers Class Faculty Incharge
1 Feliz & NSS PEDDADA AUSTIN KUMAR CSE (2015-19) Ms. K. DAKSHINA
2 Photography GULIVINDHALA SANTOSH KUMAR CSE (2015-19) Mr. A. M. SIVAKRISHNA
3 Music SWAPNIL SINGH CHAUHAN CSE (2015-19) Ms. L. PRIYA, Mrs. R. YAMINI & Mr. SAMIR SHESHANK
4 Dance KEVIN AKHIL SUBHASH CSE (2015-19) Ms. M. ANITHA, Mr. R. PARAMESHWARAN & Mrs. R. YAMINI
5 Fine Arts / Literary SAGAR SRIVASTAVA CSE (2015-19) Ms. K. DAKSHINA

NCC Program

Sl.No Name of Clubs Volunteers Class Faculty Incharge
1 NCC Program OMKAR CHANDRAKANT PARAB ECE (2015-19) Mr. SAMIR SHESHANK